Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Ośrodek Pomocy Społecznej Wolin

                   

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

 

 Projekt ,, Aktywizacja zawodowa i społeczna klientów instytucji pomocy społecznej

jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitału Ludzkiego 

 

 

Ośrodek Pomocy Społecznej Wolinie w 2008 roku podpisał umowę partnerską z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kamieniu Pomorskim. Projekt systemowy ,,Aktywizacja Zawodowa i Społeczna Klientów Instytucji Pomocy Społecznej” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.  W realizacji Programu biorą udział Ośrodki Pomocy Społecznej w Kamieniu Pomorskim, Dziwnowie, Golczewie, Świerznie, Międzyzdrojach oraz Lider Programu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolinie realizując działania zgodnie z wytycznymi projektu  priorytet VII  działanie 7.1, Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, w roku 2008 wyniku analizy dokumentacji, ustalił ze głównym problemem społecznym jest bezrobocie. Długotrwałe bezrobocie oraz  brak kwalifikacji jest barierą w powrocie na rynek pracy, co za tym idzie brak pracy zarobkowej jest przyczyną trudnej sytuacji finansowej tych rodzin i osób. Beneficjenci do uczestnictwa w projekcie zostały wyłonieni po przez pracowników socjalnych wyniku wywiadów środowiskowych i po przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych. Po eliminacji osób do projektu uczestników zaproszono na spotkanie informacyjne, na którym otrzymali gadżety promocyjne.

 Z osoby, które wezmą udział w projekcie zostały podpisane Kontrakty Socjalne w ramach których, zostały uruchomione instrumenty aktywnej integracji takie jak; aktywizacja zawodowa, aktywizacja społeczna, aktywizacja edukacyjna, aktywizacja zdrowotna. Kontrakt Socjalny zakłada indywidualny program usamodzielniania, celem głównym jest zwiększenie szansy na integrację społeczną i powrót na rynek pracy.  W wyniku działań zostały zorganizowane kursy zawodowe; kurs Profesjonalnego sprzedawcy z obsługą kas fiskalnych i podstawami obsługi komputera, Warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, ABC pracownika hotelowego, Organizator usług Cateringowych, Florysty – Bukieciarza, kucharza, kurs Fryzjerstwa nowoczesnego° ,kurs Prawa jazdy oraz indywidualne spotkania z Doradcą Zawodowym, psychologiem i pedagogiem. Ponadto dla zamiejscowych  uczestników zorganizowano dojazdy do miejsca odbywania się kursów, dla osób czy rodzin które posiadają  dzieci w wieku wymagającym opieki, podczas trwania zajęć programowych udzielono pomocy w zorganizowaniu opieki. Oczywiście pomyślano o integracji społecznej, oraz kulturalno –rozrywkowej zorganizowano imprezę  inaugurującą Program Operacyjny Kapitał Ludzki w Kamieniu Pomorskim organizatorem był Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, uczestnikami imprezy byli beneficjenci projektu z rodzinami, i pracownikami do spraw projektu, w program imprezy był poczęstunek, występy grupy muzycznej Music Planet ,,Arkus”, pokaz zapaśniczy klubu sportowego w Kamieniu Pomorskim ,,Głas”, występy dzieci i młodzieży ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych koło w Kamieniu Pomorskim, wystawa trofeum maratończyka Zbigniewa Wróblewskiego, uczestnicy brali udział w konkursie karaoke, w trakcie imprezy zostały rozdane materiały promocyjne. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie dla wszystkich uczestników projektu z całego powiatu zorganizował bankiet w Hotelu Slawia w Międzyzdrojach.  My w Wolinie również w ramach integracji społecznej zorganizowaliśmy dla uczestników naszego Ośrodka i ich dzieci, po zakończenia działań programowych, zorganizowaliśmy spotkanie przy muzyce, był poczęstunek  każdy beneficjent otrzymał prezent, a Kierownik Ośrodka Pani Małgorzata Klimkowska podziękowała beneficjentom za udział w projekcie i życzyła  dalszego rozwoju na gruncie zawodowym i społecznym oraz podjęcia zatrudnienia oraz sukcesów w życiu osobistym.

Zredagowała  koordynator d/s.  projektu Zuzanna Słomka 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Katarzyna Pacholska 23-05-2012 14:48
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Katarzyna Pacholska 23-05-2012
Ostatnia aktualizacja: Katarzyna Pacholska 23-05-2012 14:49