|Zespół Interdyscyplinarny ds. Rozwiązywania Problemów Przemocy w Rodzinie – to zespół osób delegowanych ze środowisk profesjonalnych do koordynacji, standaryzacji, analiz i rozwiązywania lokalnych problemów przemocy w rodzinie. Zespół Interdyscyplinarny stanowią przedstawiciele służb miejskich, instytucji i organizacji działających w obszarze wsparcia społecznego. Działania Zespołu zmierzają do poprawy sposobów udzielania pomocy osobą doświadczającym przemocy ich najbliższemu otoczeniu poprzez kreowanie lokalnej polityki wobec problemu i wypracowywania procedur oraz standardów. Obsługę organizacyjno - techniczną Zespołu zapewnia Ośrodek Pomocy Społecznej. Głównym aktem prawnym regulującym kwestie w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zasad postępowania wobec osób dotkniętych przemocą w rodzinie oraz zasad postępowania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie jest ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005r., Nr 180, poz. 1493 z późn. zm). Wraz z wejściem w życie – dnia 1 sierpnia 2010r. – nowelizacji tejże ustawy pojawiły się nowe obowiązki i wytyczne dla tworzenia gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Działania te mają odbywać się głównie w ramach interdyscyplinarnej współpracy na rzecz przeciwdziałania przemocy na terenie Gminy. Nowymi zadaniami gminy są w szczególności:
-
Opracowanie i realizacja gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
-
Prowadzenie poradnictwa i interwencji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
-
Tworzenie zespołów interdyscyplinarnych.
Ustawa wprowadza również zmiany w innych istotnych aktach prawnych, a szczególnie w Kodeksie karnym (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn.zm.). Wprowadzone zmiany dają nowe możliwości prawne, np. wobec sprawców przemocy w rodzinie stosuje się przewidziane w w/w ustawie środki mające na celu zapobieganie ich kontaktowaniu się z osobami pokrzywdzonymi oraz kierowanie na oddziaływania korekcyjno-edukacyjne.
Główne cele i zadania Zespołu Interdyscyplinarnego:
-
budowanie lokalnego systemu jakości opieki i wsparcia dla rodziny i dziecka zgodnie z zapisami ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie,
-
zsynchronizowanie i wypracowanie standardów współpracy przedstawicieli różnych grup zawodowych i społecznych pracujących i zajmujących się problematyką przemocy.
Zadania Zespołu realizowane są przede wszystkim przez:
-
Diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie.
-
Podejmowanie działań, przewidzianych przepisami prawa w środowisku zagrożonym przemocą, mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku oraz wypracowanie sposobu postępowania, który będzie miał na celu przywrócenie prawidłoweo funkcjonowania rodziny.
-
Inicjowanie interwencji w środowiskach dotkniętych przemocą.
-
Rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach pomocy w środowisku lokalnym.
-
Inicjowanie działań korekcyjnych wobec osób stosujących przemoc w rodzinie.
|